Wie is Therese Johaug, haar leeftijd en haar tijd op de halve marathon
Therese Johaug is 38 jaar en liep op 20 september 2026 op het WK in Kopenhagen 1.08.43 op de halve marathon. Haar records, haar loopbaan als langlaufster en of er een marathon komt.
Therese Johaug is een Noorse oud-langlaufster, geboren op 25 juni 1988. Op 24 september 2026 is ze 38 jaar. Ze is een van de succesvolste langlaufers ooit, met vier olympische titels en veertien wereldtitels, en sinds ze in 2025 stopte met skiën duikt ze steeds vaker op in de uitslagen van het hardlopen. Op zondag 20 september liep ze op het WK halve marathon in Kopenhagen 1.08.43, goed voor de negentiende plaats en een persoonlijk record.
Van de loipe naar de weg
Johaug werd groot in het langlaufen. In 2007 won ze als achttienjarige al brons op de 30 kilometer bij het WK in Sapporo, en daarna volgde een loopbaan die in het langlaufen zijn weerga niet kent. Volgens Wikipedia staat de teller op zes olympische medailles, waarvan vier gouden, en 23 WK-medailles, waarvan veertien gouden. Haar eerste individuele olympische titel kwam pas in 2022 in Beijing, waar ze er meteen drie won. Tussen oktober 2016 en april 2018 zat ze een schorsing van achttien maanden uit na een positieve test op clostebol, dat in een zalf van de ploegarts bleek te zitten. Daardoor miste ze de Spelen van 2018.
In mei 2025 maakte ze bekend dat ze definitief stopt met wedstrijdskiën. Het hardlopen was toen al lang geen onbekend terrein meer. In augustus 2019 won ze de 10.000 meter op de Noorse kampioenschappen atletiek, in 32.20,87. Twee jaar later liep ze 31.33,15, en dat was volgens Wikipedia maar acht seconden te langzaam voor een startbewijs voor de Spelen van Tokio. Voor iemand die eigenlijk een wintersporter was, is dat bizar snel.
Persoonlijke records
Onderstaande tijden komen uit Wikipedia en uit het verslag van Hardloopnieuws over Kopenhagen.
| Afstand | Tijd | Waar en wanneer |
|---|---|---|
| 10.000 meter | 31.33,15 | Noorwegen, mei 2021 |
| Halve marathon | 1.08.43 | WK halve marathon Kopenhagen, 20 september 2026 |
Daarnaast een paar uitslagen die laten zien waar haar kracht zit.
- 2007 brons op de 30 kilometer, WK langlaufen in Sapporo
- 2015 winst in de Birkebeinerrennet, de klassieke skimarathon in Noorwegen, in 2.41.46
- 2019 Noors kampioen op de 10.000 meter atletiek in 32.20,87
- 2022 drie olympische titels in Beijing
- 2026 negentiende op het WK halve marathon in Kopenhagen in 1.08.43
Wat ze in Kopenhagen liet zien
Het WK wegatletiek in Kopenhagen werd gedomineerd door de Keniaanse Agnes Ngetich, die er 1.05.15 liep. Dat is een andere wereld dan die van Johaug, maar een negentiende plaats tussen de beste wegatleten ter wereld is voor een oud-langlaufster geen bijrol. Ze liep volgens Hardloopnieuws een groot deel van de race samen op met landgenote Sofie Haugen, die zelf ook uit een andere sport komt. Haugen was vroeger langebaanschaatsster en finishte in 1.09.17. Beide vrouwen staan daarmee hoog op de Noorse ranglijst aller tijden, al blijven namen als Ingrid Kristiansen en Grete Waitz nog ver buiten bereik.
Wat ik er het sterkst aan vind, is dat Johaug het zelf niet groter maakt dan het is. Ze liet na afloop weten dat hardlopen geen nieuwe carrière wordt, maar dat ze wel meer wedstrijden wil lopen. Dat klinkt als iemand die na twintig jaar trainen voor medailles weer gewoon wil lopen omdat het leuk is. En dat ze dan toch nog 1.08 loopt, zegt vooral iets over de motor die een langlaufer meeneemt. Uren duurwerk per week, jaren achter elkaar, en een hart en longen die daarop zijn gebouwd.
Wat ze nu loopt
De vraag die in Noorwegen meteen opkwam, is of er een marathon komt. Johaug gaf daar zelf al antwoord op. “Ik moet uiteindelijk een keer een marathon proberen”, zei ze na afloop, in de vertaling van Hardloopnieuws. Volgens die site is Valencia op 6 december een mogelijke kandidaat, maar dat is nog niet bevestigd.
Mijn verwachting is dat ze het doet, en dat het een interessante marathon wordt. Een halve marathon van 1.08.43 wijst volgens de gangbare rekenmodellen op een marathontijd die ruim onder de 2.30 ligt, en langlaufers kennen het gevoel van twee, drie uur doorwerken beter dan de meeste baanlopers. Het zwakke punt is eerder de ondergrond. Op ski’s belast je je benen anders dan op asfalt, en 42 kilometer stampen op de weg is voor wie daar nog niet jaren aan gewend is een ander verhaal. En een debutant met een grote motor is precies het type loper dat de eerste helft te hard aangaat, dus als ze start, let dan vooral op hoe ze de eerste kilometers indeelt.
