Naar de inhoud
Hardlopen

Wie is Amos Kipruto, hoe oud is hij en hoe snel liep hij in Chicago

Amos Kipruto (34) won de marathon van Chicago in 2.01.09. Wie is de Keniaan, wat zijn zijn belangrijkste uitslagen en hoe werd hij pas na zijn dertigste zo snel?

Amos Kipruto op weg naar de finish van de marathon van Chicago 2026

Amos Kipruto is een Keniaanse marathonloper, geboren op 16 september 1992 en daarmee 34 jaar oud. Op zondag 11 oktober 2026 won hij de marathon van Chicago in 2.01.09, een persoonlijk record en precies de tijd waarmee Eliud Kipchoge in 2022 het wereldrecord liep. Na jaren van podiumplaatsen in de grote marathons heeft hij nu zijn tweede zege in een World Marathon Major binnen. Wie is de man die zich zo laat nog bij de snelste lopers aller tijden voegt?

Zo won Kipruto in Chicago

Hoe de wedstrijd verliep, lees je uitgebreid in ons verslag van de marathon van Chicago. Kort samengevat liep Kipruto lang samen met titelverdediger Jacob Kiplimo uit Oeganda. Volgens Runner’s World kwam een groep van zes lopers door op het halve-marathonpunt in 60.21, en schudden Kipruto en Kiplimo de rest daarna af met een snelle tien kilometer tussen 20 en 30 kilometer. In de 22e mijl brak Kiplimo, en Kipruto liep alleen naar de finish.

Achter hem werd de Ethiopiër Tadese Bikila tweede in 2.02.56 en zijn landgenoot Milkesha Mengesha derde in 2.03.46. Kiplimo, die Kipruto zowel in Chicago 2025 als in Londen in april 2026 net voorbleef, zakte terug naar de vierde plaats. Voor Kipruto was het dus ook een kleine afrekening. Na afloop zei hij dat een marathon draait om de mindset, en dat het lichaam volgt als het hoofd er klaar voor is.

Volgens Runner’s World is zijn tijd de op een na snelste marathon ooit gelopen in de Verenigde Staten, na het parcoursrecord van Kelvin Kiptum uit 2023 (2.00.35). Op de ranglijst aller tijden deelt hij met Kipchoge nu de vijfde plaats.

Belangrijkste uitslagen en records

Kipruto is geen nieuwe naam. Hij loopt al ruim tien jaar op het hoogste niveau, maar zijn grootste sprongen maakte hij pas na zijn dertigste. De belangrijkste resultaten volgens zijn profiel op Wikipedia, dat zich baseert op World Athletics, op een rij.

JaarWedstrijdPlaatsTijd
2016Marathon van Rome1e2.08.12
2017Marathon van Seoul1e2.05.54
2017Marathon van Amsterdam5e2.05.43
2018Marathon van Berlijn2e2.06.23
2019WK marathon Dohabrons2.10.51
2022Marathon van Tokio2e2.03.13
2022Marathon van Londen1e2.04.39
2025Marathon van Hamburg1e2.03.46
2026Marathon van Londen4e2.01.39
2026Marathon van Chicago1e2.01.09

Wat opvalt, is hoe vaak hij in Chicago net naast de winst greep. In 2024 werd hij derde en in 2025 tweede, en daarom voelt deze zege als het sluitstuk van een lange aanloop. Ook in Nederland liep hij al. In 2016 werd hij dertiende in de marathon van Amsterdam, een jaar later vijfde in 2.05.43.

Ook zijn olympische ervaring is wisselend. Hij liep namens Kenia de marathon op de Spelen van Tokio, maar haalde daar de finish niet. Op de halve marathon won hij in 2022 de Göteborgsvarvet in Zweden, in 1.00.50.

Waarom Kipruto pas na zijn dertigste piekt

Het meest opvallende aan Kipruto is de lijn in zijn records. Zijn snelste marathon ging in 2017 nog over 2.05, in 2022 dook hij onder 2.04 en in 2026 ging hij twee keer binnen een half jaar onder 2.02. In Londen verbeterde hij zich in april tot 2.01.39, ruim drie minuten sneller dan bij zijn zege daar in 2022. Een half jaar later haalde hij er in Chicago nog eens dertig seconden af.

Voor recreanten zit daar een les in die ik mooi vind. Marathonvorm bouw je over jaren op, niet over één seizoen. Kipruto liep vaak tweede of derde, bleef dicht bij de top en werd geleidelijk sneller. Je ziet hetzelfde bij zijn landgenoot Eliud Kipchoge, die op zijn 41e nog een marathon won. Leeftijd is in de marathon minder een grens dan veel lopers denken.

Wat loopt Kipruto nu?

Na Chicago is er nog niets bekend over zijn volgende marathon, en ook over een start in het voorjaar van 2027 is niets aangekondigd. Zijn duel met Kiplimo is in elk geval nog niet uitgespeeld. Wie wil weten hoe zijn grote rivaal ervoor staat, leest het in ons profiel van Jacob Kiplimo.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *