WK masters atletiek 2028 in Nederland, wat je als oudere loper moet weten
Het WK atletiek voor masters komt in 2028 naar Breda, Etten-Leur en Oosterhout. Wie mag meedoen, welke leeftijdscategorieën er zijn en wat je als loper van 35 of ouder nu al regelt.
Het WK atletiek voor masters komt in 2028 naar Nederland. Het toernooi voor atleten van 35 jaar en ouder wordt gehouden in Breda, Etten-Leur en Oosterhout. De Atletiekunie maakte eind augustus bekend dat World Masters Athletics het kampioenschap aan de Nederlandse kandidatuur heeft toegewezen. Voor iedere loper die de 35 gepasseerd is, is dit een zeldzame kans om zonder vliegreis een wereldkampioenschap te lopen.
Wat er bekend is over plaats en datum
Volgens de Atletiekunie viel het besluit tijdens de algemene vergadering van World Masters Athletics in het Zuid-Koreaanse Daegu. Nederland mikte eigenlijk op de editie van 2030, maar nadat Lima zich als organisator van 2028 terugtrok, vroeg de wereldbond de Nederlandse partijen om het twee jaar eerder te doen. De kandidatuur komt van de Atletiekunie samen met drie verenigingen: AV Sprint in Breda, ARV Achilles in Etten-Leur en ATV Scorpio in Oosterhout.
Een datum is er nog niet. In het verslag van World Masters Athletics staat bij de editie in Breda nog letterlijk dat de data volgen. Wel is duidelijk hoe groot het wordt. De Atletiekunie rekent op ongeveer negenduizend deelnemers uit meer dan honderd landen, twee weken lang, met alle onderdelen van de 100 meter tot en met de halve marathon, plus het springen en werpen.
Wie mag meedoen
Hier zit voor de meeste lopers het goede nieuws. Een WK masters is geen toernooi met limieten. De regels voor 2028 zijn nog niet gepubliceerd, maar in het inschrijfhandboek voor het WK indoor van 2027 staat hoe World Masters Athletics het regelt, en dat zijn de spelregels van de bond zelf.
- Leeftijd je moet 35 jaar of ouder zijn op de eerste dag van het kampioenschap
- Niveau er is geen minimumprestatie nodig om in te schrijven
- Lidmaatschap je moet lid zijn van de nationale bond die bij de wereldbond is aangesloten, in Nederland is dat de Atletiekunie, en die bond moet je inschrijving goedkeuren
- Land je komt uit voor het land waarvan je de nationaliteit hebt, of waar je minstens drie jaar woont
Leeftijdscategorieën
Je loopt niet tegen iedereen, maar tegen mensen van je eigen leeftijd. De indeling gaat per vijf jaar, van 35 tot en met 39, 40 tot en met 44, en zo verder tot 100 jaar en ouder. Welke categorie je hebt, hangt af van je leeftijd op de eerste wedstrijddag. Wie in 2028 net een verjaardag heeft rond het toernooi, kan dus zomaar in een jongere of oudere groep terechtkomen, en dat is het nakijken waard zodra de data bekend zijn.
Hoe dat uitpakt, zie je aan het afgelopen WK in Daegu. Nederland won er volgens de medaillespiegel van de wereldbond vier keer goud, zes keer zilver en zes keer brons. De Atletiekunie beschrijft het deelnemersveld als een mix van recreatieve sporters tot voormalige olympiërs, en in je eigen leeftijdsgroep kan een goede clubatleet dus gewoon meedoen om de prijzen.
Wat je als loper nu al kunt doen
Twee jaar klinkt ver weg, maar voor een masterloper is dat precies de tijd die je nodig hebt. Ben je nog geen lid van een atletiekvereniging, dan is dat de eerste stap, want zonder lidmaatschap van de bond kom je er niet in. Kies daarna welke afstand bij je past. Op de weg is de halve marathon het langste onderdeel, op de baan liggen de langere afstanden het dichtst bij wat je van wegwedstrijden gewend bent.
Ik vind dit een van de mooiste dingen die de atletiek in Nederland in jaren binnenhaalt. Het EK en WK voor de top zijn om naar te kijken. Dit is een kampioenschap om zelf aan mee te doen, bij de club om de hoek, met een startnummer dat net zo zwaar voelt als dat van de profs die in hetzelfde jaar op het EK van 2028 om het prijzengeld lopen. Zodra de data en de inschrijving bekend zijn, lees je het hier.
