Tigst Assefa, de vrouw achter het parcoursrecord van Berlijn
Tigst Assefa is 29 jaar en liep op 24 september 2023 in Berlijn 2.11.53, destijds wereldrecord. Haar weg van de 800 meter naar de marathon, haar zilver in Parijs en de twee Londense women's only records.
Tigst Assefa is 29 jaar. Ze werd geboren op 3 december 1996 in Holeta Genet en loopt voor Ethiopie. Haar naam komt deze week weer voorbij omdat de marathon van Berlijn op zondag 27 september wordt gelopen, en het parcoursrecord daar nog altijd op haar naam staat.
Hoe snel haar wereldrecord was
Op 24 september 2023 won Assefa de marathon van Berlijn in 2.11.53. Dat was op dat moment het wereldrecord, en ze haalde er in een klap meer dan twee minuten van af. Zo’n sprong komt op de marathon vrijwel nooit voor, want records gaan daar normaal met tientallen seconden omlaag.
De officiele beelden van de organisatie laten zien hoe die finish eruitzag, met de klok die tijdens haar laatste kilometers al duidelijk maakte wat er ging gebeuren.
Dat record staat inmiddels niet meer. In oktober 2024 werd in Chicago 2.09.56 gelopen en daarmee ging de wereldtoptijd verder omlaag. Wat Assefa wel houdt is het parcoursrecord van Berlijn en het women’s only wereldrecord, de tijd die geldt in wedstrijden zonder mannelijke tempomakers.
Van de 800 meter naar de marathon
Assefa begon op de baan en niet op de weg, en dat is voor een marathonloopster van haar niveau ongebruikelijk. Ze liep de 800 meter, met 1.59.24 als persoonlijk record, won brons op de Afrikaanse jeugdkampioenschappen van 2013 en stond in 2016 op de Olympische Spelen, waar ze in haar serie vijfde werd in 2.00.21.
Haar marathondebuut kwam pas in maart 2022, bij de marathon van Riyad. Daar werd ze zevende in 2.34.00, een tijd waar niemand iets bijzonders in zag. Een half jaar later liep ze in Berlijn 2.15.37 en won ze de wedstrijd. Dat is een verbetering van ruim achttien minuten binnen zes maanden.
Dat verloop is het interessantste aan haar loopbaan. Een achtergrond op de 800 meter betekent een groot vermogen om in het laatste deel van een wedstrijd nog te versnellen, en op de marathon is dat precies wat een negatieve split mogelijk maakt.
Waarom Berlijn haar wedstrijd is
Assefa liep haar twee beste marathons in Berlijn, en dat is geen toeval. Het parcours daar is het vlakste van alle grote marathons, de bochten zijn ruim en de wegen breed, en eind september ligt de temperatuur er vaak rond de tien graden. Voor wie op tijd loopt in plaats van op plaats is dat de gunstigste combinatie die er is.
Daar staat tegenover dat een vlak parcours niets weggeeft. Er is geen afdaling om achterstand mee goed te maken en geen klim waarop een tegenstander breekt, dus je moet het van je eigen tempo hebben. Dat past bij een loopster met een baanachtergrond, die gewend is aan rondetijden en niet aan improviseren.
Wat ze daarna liep
Op de Olympische Spelen van Parijs in 2024 werd ze tweede op de marathon in 2.22.58 en pakte ze zilver. In 2025 won ze de marathon van Londen in 2.15.49, en in 2026 won ze daar opnieuw, toen in 2.15.41. Beide Londense tijden gelden als women’s only wereldrecord.
Haar persoonlijke records staan daarmee op 2.11.53 op de marathon en 1.07.28 op de halve marathon.
Wat dit betekent voor zondag
De vraag die in Berlijn boven de vrouwenwedstrijd hangt is of iemand die 2.11.53 van de lijst haalt. Het parcours is er vlak en eind september is het er meestal koel genoeg, en dat is precies de combinatie waarin zulke tijden vallen. Wie er dit jaar starten en wat er verder over die dag bekend is zetten we op een rij in ons overzicht van de marathon van Berlijn 2026.
Wat mij bij Assefa vooral bijblijft is hoe snel dat allemaal ging. Vier jaar geleden was ze een baanatlete met een matig marathondebuut, en nu staat haar naam op een parcoursrecord dat drie jaar later nog steeds overeind staat op de snelste marathon ter wereld. Meer profielen van lopers die deze maand het nieuws haalden vind je bij ons artikel over Brigid Kosgei, de vrouw van wie Assefa het record in 2023 overnam.
